W Rankingu Samorządów 2020 „Rzeczpospolitej” gmina Kowala daleko na końcu

Źródło: „Rzeczpospolita” – Gminy wiejskie powiatu radomskiego (na liście brakuje Wierzbicy) w Rankingu Samorządów za rok 2020.

W corocznym rankingu gazety „Rzeczpospolita” – oceniającym skuteczność działań władz samorządowych – gmina Kowala znów zajęła miejsce na dalekich tyłach. Pozycja 1308-ma na 1485 ocenianych gmin mówi sama za siebie.

Nawet w rywalizacji z innymi gminami powiatu radomskiego WDB plasuje się jako trzeci od końca (na liście nie ma Wierzbicy, Iłży, Pionek – miasta i Skaryszewa, ale te 3 ostatnie na osobnej liście i tak uzyskały znacznie więcej punktów).

Dotkliwa porażka „Wójta dla Ludzi” i radnych, którzy go nadzorują i wytyczają strategie, jest szczególnie spektakularna w kwestiach związanych z ochroną środowiska i dostosowań do zmian klimatycznych. Tutaj w Kowali (nie licząc punktu PSZOK, którego budowa już się kończy) niewiele się dzieje (przypomnijmy, że WDB w roku 2019 nawet nie złożył obiecanego wniosku na wymianę kotłów do unijnego projektu „Ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych – RPMA.04.03.01-IP.01-14-093/18” .
W kategorii „Trwałość środowiskowa” Rankingu WDB uzyskał najniższą notę w powiecie.

Kanalizacja w Trablicach, po ponad sześciu latach „wałkowania” tematu ledwie przeszła z mapek na slajdach na mapki projektowe, a wniosek o dotację na jej budowę, złożony przez Kowalę do Wojewody, za pośrednictwem KOWR, w ramach funduszu RFIL dla gmin po PGR-owskich utknął w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa, który wydał negatywną opinię co do kryteriów formalnych.

Ten wniosek od początku nie miał szans na powodzenie i to nie tylko dlatego, że wypłaty z RFIL opierają się na polityce, a nie merytoryce. W Trablicach po prostu nie było PGR-u, a więc trzeba było aplikować na Kosów, gdzie był PGR.

Tyle tylko, że w Kosowie nie ma oczyszczalni, chociaż poprzednik WTO i WDB tam ją właśnie planował – jako drugą po Parznicach.

Mamy zatem „Never ending story” „Wójta dla ludzi” i jego emerytowanego Mentora o ponadczasowej kanalizacji, która jest na mapkach i o ponadczasowych brakach finansowych, które utkwiły w umysłach radnych i nie chcą stamtąd wyjść (to przecież radni udzielali WTO i WDB absolutorium i to radni zatwierdzają budżet – na rok 2020 jednogłośnie).

Ale owe ponadczasowe braki finansowe, które zaprogramowały radnych i ich „szefa” na niemoc, są o tyle dziwne, że Kowala należy do gmin relatywnie bogatych; wskaźnik
dochodów podatkowych G na rok 2020 dla Kowali wyniósł 1270,46 i należy do najwyższych w powiecie (spośród gmin wiejskich tylko Jedlnia-Letnisko i Wolanów mają wyższy – odpowiednio: 1288, 80 i 1302,59).

Mało tego, Kowala należy do nielicznych gmin, których dochody w praktyce nie ucierpiały w związku z epidemią COVID-19 oraz katastrofalną polityką podatkową rządu „Dobrej zmiany”. Udział Kowali w w podatku PIT za rok 2021 wyniósł 8 570 411 zł, podczas gdy za rok poprzedni była to kwota 8 589 147 zł. Kwota 18 736,00 zł, stanowiąca różnicę, jest zatem kwotą symboliczną i niewiele większą niż dochód radnego Chruślaka, którą obecny pupil WDB i WTO pobrał za rok 2019 z tytułu pełnienia funkcji radnego.

Klika dni temu doręczono mi dwie decyzje Wójta Kowali, określające wysokość dwóch podatków lokalnych. Są to kwoty niebagatelne i przy tej okazji znów warto zapytać na co Wójt wyda te pieniądze? Niech takie pytanie zada każdy, kto podobne decyzje dostał. Szczególnie mieszkańcy Trablic, którym „Wójt dla ludzi” obiecał kanalizację.

Pytam ponownie: „Wójcie dla ludzi” na co wydajesz nasze pieniądze i dlaczego po ponad 6-ciu latach Twojej pracy w Urzędzie na najwyższych szczeblach Trablice nie tylko nie mają kanalizacji, ale nawet pozwolenia na jej budowę i nawet jakiejś wiarygodnej prognozy kiedy ta kanalizacja może powstać?

Ten wpis został opublikowany w kategorii Samorządność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „W Rankingu Samorządów 2020 „Rzeczpospolitej” gmina Kowala daleko na końcu

  1. obserwator pisze:

    Aplikowali o Kosów …. ale wg KODR w Warszawie …. PGR’u w Kosowie nie było. Wójt mówił o tym podczas sesji ….

  2. Jacek Trelka pisze:

    Kosów od wielu lat jest zapleczem wypoczynkowym Radomia /…/ Byłe stawy hodowlane rybne prowadzone przez upadły PGR /…/ zapewniały wypoczynek /…/ okolicznym mieszkańcom” – źródło: zał. nr 1 do uchwały Rady Gminy w Kowali nr III/12/08 z dnia 28.03.2008 r.
    Cała rządowa procedura Rządowego Funduszu Inwestycji (dla) Lojalnych była równie przejrzysta jak ewidencja PGR’ów prowadzona przez KOWR.
    W Kosowie powinna się znajdować jedna z kilku gminnych zbiorczych oczyszczalni ścieków – w tym kontekście trzeba było aplikować na Kosów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *