Ronald Reagan w Budapeszcie

Ronald Reagan

Na Placu Szabadsag (na Placu Wolności) w Budapeszcie można spotkać byłego prezydenta USA Ronalda Reagana, który zastygł tam w brązie ku pamięci potomnych i zainteresowaniu turystów. Trochę mi nie do twarzy z tym wielkoludem, ale za to blisko politycznie, a dużo niższej Pierwszej Damy Nancy niestety obok nie ma, więc …. co robić? Może w grudniu tego roku – dla poprawienia proporcji postaci na historycznym zdjęciu poproszę Pierwszą Damę Kowali oraz następnego Prezydenta o wspólne zdjęcie na placu „A kereszteződésnél” w Kowali (czyli „Przy Krzyżówkach”), aby – zapewne przy udziale wielu innych chętnych do okazywania radości – przesunąć kolejną kartę miejscowej historii.

I o czym tu pisać?

O tym, że Wójt Gminy, która nie ma Pierwszej Damy, pod koniec kadencji – zaraz po wyświetleniu 3 lata rysowanych slajdów z nitkami mitycznej kanalizacji – uruchomił w Kosowie tymczasowy punkt PSZOK?
Słonie szare i słonie różowe pozabijałyby się ze śmiechu od poskręcanych szarych swych trąb i różowych nosów – na wieść o tej „spektakularnej” inwestycji zastępczej.

Powiem tylko, że Pan Wójt miał aż trzy lata czasu i środków aż nadto, żeby ten PSZOK kilka razy wybudować – w czasie gdy ceny odpadów, usług budowlanych i paliwa były względnie niskie i nieprzyzwoicie stabilne, zasady segregacji odpadów nad wyraz liberalne (a więc też tanie), złość mieszkańców na płacenie za usługi gorszego sortu wciąż uśpiona, a miłość i bezgraniczne poparcie większości radnych takie, że przegłosowaliby nawet uchwałę o prywatyzacji tutejszego Urzędu.

Ale Wójt Osiński woli budować nie wtedy jak jest dobra koniunktura, ale wtedy jak zła!
A koniunktura się zmieniła.
Teraz zmieniło wszystko się, np. ceny RADKOMU za przyjmowane odpady wzrosły o prawie połowę, a wartość tegorocznego przetargu na odbiór (i zagospodarowanie?) odpadów z całą pewnością samorządowców z Kowali zaboli, oj zaboli!
Znów podniosą opłatę? Chyba nie, po co drażnić wyborców; znów zostawią tego trupa w szafie dla następcy!

A może pisać o tym, że dogorywający politycznie i społecznie powiat – zasilany kroplówkami m.in. z rezerw gminy Kowala, które powinny trafić m.in. na PSZOK, a nie na ratowanie budżetu starosty – mitręży, aż zwęży, odcinek powiatowej drogi z Kowali do Młodocina Mn? Już sobie wyobrażam „radość” tamtejszych kierowców i lokalnych mieszkańców, dla których bardzo ważna jest również możliwość parkowania na poboczu.

Regulacja stanów prawnych przydrożnych działek i zawieranie korzystnych dla obu stron kompromisów dla dobra wspólnego nigdy nie były mocną stroną wiecznego Wójta ani jego priorytetami; na marginesie, czuję się naprawdę źle z powodu krytyki kowalskich działaczy PSL-u, bo w obecnej sytuacji politycznej widzę w tej partii potencjał na wspólne budowanie zapory przed pisizacją samorządów (czytaj: ich całkowitą likwidacją lub wasalizacją).
Ja ani w samorządzie wasalnym, ani w państwie wasalnym nie chcę żyć, bo żyłem już w komunie i wiem jak to jest gdy wszystko zależy od widzimisię jakiegoś partyjnego kacyka oraz „wiodącej” partii narodu.

Dlatego inni członkowie PSL-u niech nie biorą tego do siebie, tylko wezmą się za uzdrawianie własnej partii, tak jak i my, pozostali antypisowcy, weźmy się za to, co wyprawiają nasi nieudaczni liderzy i jak dają się ogrywać! (zawsze można przecież się wypisać z partii – tylko nie tak jak z Samoobrony niejaki Richard Henry Czarnecki, ten od róż i szmalcowników i od „błyskotliwych” wywiadów na brukselskich salonach na temat rzekomo anglosaskich korzeni swej politycznej przeciwniczki; Róża z domu Woźniakowska urodziła się w Krakowie, a jej obrotowy oszczerca w Londynie; może warto też dodać, że Londyńczyk Henry w latach 90-tych lansował na prezydenta RP jednego ze sztandarowych obecnie wrogów PiS-u … Hannę Gronkiewicz Waltz (nie wiedzieliście?), ale gdy … szala się przechyliła na korzyść Lecha Wałęsy, ochoczo przystał do „Bolka” i oczywiście dostał od „Bolka” posadę za niezłe pieniądze, a teraz razem z innymi byłymi współpracownikami „Bolka” skutecznie obrzydza Polakom naszą współczesną historię i niszczy starego człowieka i autorytet kraju.

No i sami widzicie jak ciężko się wyzwolić spod myśli przewodniej tego bloga, bo ileż można pisać o samorządowych patologiach, brudnej polityce i recenzować działania lokalnych cwaniaczków, którzy dobrze wiedzą co może zrobić im Państwo. Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje, a „Dobra zmiana” ryczy jak mało kto dotychczas.

Dlatego pojechałem do Budapesztu po radę do niejakiego Anonymusa – czyli do żyjącego na przełomie XII i XIII wieku kronikarza i notariusza króla Węgier (za Wikipedią), aby go zapytać „Jak pisać księże Biskupie?

Anonymus

W parku wokół zamku Vajdahunyad w Budapeszcie zastygł w brązie na kamiennym cokole zakapturzony „Anonymus” ówczesny „Wykształciuch” (politycy zrobią wszystko by epitetem odrzeć człowieka z godności) – kronikarz i notariusz jednego z królów Węgier, o którym mało wiadomo, choć przypuszcza się, że mógł to być biskup Piotr – biskup miasta Győr nad Dunajem. Istnieje przesąd, że kto dotknie końcówki jego pióra, ten będzie się cieszył literackimi talentami. Osobiście tego nie potwierdzam, bo – choć dotknąłem – chęć do pisania ani wena nie przyszły, a na myśl, że znów mam pisać o dwóch takich co wybudowali tymczasowy PSZOK w Kosowie, a w Kowali wyświetlili slajdy – zacząłem żałować, że nauczono mnie pisać.

Radę Anonymusa, żeby nie filozofować postaram wziąć sobie do serca, ale królów chwalić dla własnej korzyści nie będę, ani schlebiać „ciemnemu ludowi”, który z entuzjazmem pozwala pisowcom ośmieszać nasze Państwo, ani chwalić 500 plus – niezależnie od tego, że nawet opozycja okrzyknęła go sukcesem – bo choć cel programu słuszny, to droga do niego nie tędy.

W Budapeszcie stoi zastygły w brązie Ronald Reagan, a w Radomiu i wielu innych polskich miastach Lech Kaczyński, którego okrzyknięto bohaterem, bo zginął w katastrofie lotniczej.

Węgierscy bohaterowie ginęli w powstaniach, powoływali krótkotrwałe (bo rozganiane przez austriackich dragonów lub carskich kozaków) rządy, a w Polsce stawia się pomniki i ogłasza bohaterami uczestników bieżących sporów politycznych, bez jakiegokolwiek dystansu do historii.

W jednej z polskich gmin urzędujący Wójt pozwala Radzie Gminy aby ta ogłosiła go Honorowym Wójtem tej ziemi, a sprawujący mandat radny ogłasza siebie Honorowym Obywatelem tej ziemi.

Co kraj to obyczaj.

Na zakończenie zatem, spróbujmy się wpisać w ten dziwny współczesny obyczaj i udzielmy rady wiecznemu Wójtowi oraz jego radnym.

Skoro nie udało się zrobić tego PSZOK-a i tej kanalizacji, to w grudniu tego roku niech wieczny Wójt zastygnie w brązie na placu „A kereszteződésnél” w Kowali ku pamięci potomnych i uciesze gawiedzi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Humor, Polityka, Samorządność, Turystyka i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

28 odpowiedzi na „Ronald Reagan w Budapeszcie

 1. mieszkaniec kowali pisze:

  Jacku pokaż nam s12 bo Bulski i Osiński cały czas nas kręcą ja już nie wiem koggo słuchać Bo jak był Wójtem Stanik to było wiadomo ze ta droga S12 miała iść za cmentarzem jutro na zebraniu będziemy pytać

  • mieszkaniec kowali pisze:

   Na zebraniu w dniu dzisiejszym wójt Osiński zlekceważył wszystkich mieszkańców, nie pokazał się nawet na pięć minut jako włodarz. Gdy radny z Kowali Mieczysław Gębski zapytał dlaczego nie ma pana Wójta, to Bulski i pan Przewodniczący nic nie odpowiedzieli tak jakby to pytanie nie było do nich. To co opowiadał Bulski to wstyd.

  • Jacek Trelka pisze:

   W najbliższym czasie postaram się uzyskać w sprawie S12 informacje u źródła, czyli w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Austostrad.
   Musimy się zgodzić, że S12 jest inwestycją konieczną i że każdy z trzech projektowanych wariantów jej przebiegu przez gminy Kowala, Skaryszew i Gózd ma swoje racjonalne uzasadnienie oraz każdy ma wady i zalety.
   Musimy też zrozumieć, że pogodzenie interesów właścicieli zagrożonych domów lub gruntów rolnych z interesem wspólnym będzie bardzo trudne.
   Tym bardziej bezcenny byłby w tej sprawie umiejętny lobbing oraz profesjonalne negocjacje prowadzone przez nasze władze.
   I na tym polega nieszczęście osób zainteresowanych tym aby nie doszło do realizacji wariantu północnego, bo z władzami Kowali nikt się już nie liczy, a wynegocjować to one mogą co najwyżej głos poparcia radnego Skopka w głosowaniu nad tegorocznym absolutorium.

 2. Bywalec u Ug pisze:

  Była jedna Pani dobrze zorientowana w sprawie S-12 ale coś jej ostatnio nie widać w UG, ciekawe czemu ?

  • mieszkaniec pisze:

   Na BIP ie ogłoszono konkurs na kolejnego referenta, może musiała zwolnić stanowisko dla ,,popierających władze” ?

   • Heniek pisze:

    Pewnie znowu przyjmą kolejnego barana nie posiadającego żadnej wiedzy za to mającego znajomości. Nie byłem zwolennikiem Stanika ale jak patrzę co wyprawia spółka „OB” to mi się scyzoryk w kieszeni otwiera. Niestety tam gdzie pis we władzach tam burdel na kółkach musi być. Dobrym przykładem ostatnie „uchwalanie” budżetu w Radomiu.

    • wyborca pisze:

     Tam gdzie PiS i PSL tam jest g..o! /ingerencja moderatora/
     Za Stanika wielkie skłócenie w Radzie zrobił były przewodniczący z Kotarwic (startował z PiS). Dziś
     popiera działania obecnych włodarzy, widać to na wideo z sesji. Tacy ludzie muszą odejść z samorządu jak radny z Kotarwic. PiS musi odejść z gminy Kowala!!!!!!!!!!!!!

 3. mieszkaniec kowali pisze:

  CIEKAWE kiedy wójt Osiński ogłosi konkurs na wolne stanowisko w księgowości, bo to już skandal czekać po to, żeby zatrudnić BYLĄ KANDYDATKĘ NA RADNĄ od pana Dariusza. Będziemy o tym informować!

 4. wnikliwy pisze:

  Jeszcze osiem miesięcy i wszystkich ich z urzędu wywieje. Jeśli nowy wójt tego nie zrobi to oni go powiozą. Bez względu na koszty odszkodowań trzeba ich wymienić. Wszyscy nowo przyjęci nie spełniają podstawowych kryteriów jakie powinno ( powtarzam, powinno!) się spełniać aby zajmować określone stanowisko.
  c.d.n.

  • Heniek pisze:

   Jak nie spełniają, spełniają i to najważniejsze kryterium jakim jest znajomość z którymś ze spółki „OB” lub ich przydupasami z byłej lub obecnej rady. Moim zdaniem powinna być zmiana w ordynacji wyborczej w całym kraju ale nie to co proponuje jaśnie wielmożny z pewnej Warszawskiej ulicy i wprowadziłbym dwu kadencyjność nie tylko dla prezydentów, wójtów oraz burmistrzów, tylko również dla radnych, posłów i senatorów. Może trochę odmłodziłoby to rady miast, gmin i powiatów o sejmie i senacie nie wspomnę. A nie ciągle te same zakłamane ryje które patrzą jak tu ugrać coś dla siebie…

 5. Wyborca pisze:

  Dlaczego na stronie Urzędu Gminy nie ma zdjęć z tragicznej sytuacji na drogach w naszej gminie. Czy władza wywiązała się ze swoich obowiązków i kto w tej gminie odpowiada za bezpieczeństwo mieszkańców? Zastępca zrobił wszystko, wykonał telefon z ciepłego gabinetu!

 6. mieszkaniec kowali pisze:

  Co się dzieje, że jeszcze nie ma nagranej sesji? Chyba Pan Osiński i Bulski się czegoś obawiają, jak oszukali mieszkańców Kowalówki, i nie tylko tego. Ciekawe co zrobią z droga S-12, bo z tego co słychać to brak umiejętności prowadzenia jakichkolwiek rozmów. Panowie szkoda naszych pieniędzy dla was za taką pracę. Czas na szybką zmianę, bo to co zrobił Pan Stanik to oni naszą Gminę cofnęli do lat 90-ch – to właśnie zupełnie nowy wójt Bulski. Dziękujemy już, ciąg dalszy nastąpi,

 7. fan sesji rady pisze:

  Panie Jacku nastąpiło przebudzenie przewodniczącego na sesji rady gminy 2.2.2018. Tylko na jak długo ???

 8. mieszkaniec kowali pisze:

  Co z trasa S-12? Czy Pan Osiński i Pan Bulski już podzielili Kowalę? Ciekawe co im miasto Radom obiecało za ustępstwa? Z tego co wiemy, to trzy gminy mają wspólny cel, natomiast Kowala jest mało aktywna. Włodarze Kowali musza odejść z naszej Gminy! Panie Bulski czas odejść do Agencji i poukładać papiery w Archiwum, bo tam szło Panu nieźle.

 9. mieszkaniec kowali pisze:

  Pan Stanik tak był krytykowany. Mieszkańcy naszej Gminy widzicie teraz co się dzieje. W całej Gminie nic nie robią tylko sobie duże nagrody podawali, wydają nasze pieniądze jak chcą. Panie, panowie radni prosimy o zatrzymanie tego zła. Co z tą drogą w Augustowie, gdzie na sesji grudniowej pokazane były zdjęcia z tej drogi, na którą podobno wydano 24 tys. zł? Czy tak można gospodarować naszymi pieniędzmi z podatków – gddy nie jest ta droga drogą gminną? To wy radni powinniście szybko się tą sprawą zająć, a Pan Przewodniczący wiedząc o takiej sytuacji powinien interweniować; gdy tego nie zrobi to my mu pomożemy.

 10. mieszkaniec kowali pisze:

  Ciekawe czy ten rozpisany konkurs na stanowisko w referacie księgowości jest już zaklepany dla byłej kandydatki na radną z Romanowa z komitetu Pana BULSKIEGO? Panie wójcie Osiński czy już ta Pani się wszystkiego nauczyła, jak Pan mówił na sesji? Będziemy się mocno przyglądać kogo komisja wybierze już jest informacja podana dalej.

 11. ulubieniec gmin pisze:

  To jest ciekawe kto wygra

 12. fan gminy pisze:

  Kto nam poda nagrody dla pracowników gminy, bo Pan Przewodniczący tak czytał, że nie wiem czy to prawda, że Pan wójt wydał ponad 120 tysięcy złotych? Jeżeli to jest prawda, to pytamy: chyba Pan daje taką premię za łażenie po sklepach i targu.

 13. sołtys pisze:

  Gdy spojrzymy na strony internetowe innych gmin z regionu radomskiego, nigdzie nie zobaczymy takiej aktywności informacji KRUS jak na stronie Kowali. Zastanawiałem się dlaczego? Eureka! Radnego z Kotarwic – Pachniewskiego żona jest kierownikiem Krus w Radomiu. Można żonę promować! I to jak! Panie Pachniewski, na promowaniu żony daleko pan nie zajedzie! Postaramy się o to!

 14. urzędnik pisze:

  Marszałek daje 80 mln zł na remonty dróg w regionie. Których?
  Tomasz Dybalski 18 lutego 2018 | 14:50

  W całym województwie mazowieckim na modernizacje dróg z budżetu marszałka będzie przeznaczone 570 mln zł. – Wsparcie dla naszego regionu to 80,2 mln zł – informuje Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego. – Kiedy zostałem członkiem zarządu województwa, budżet na drogi wynosił 90 mln zł i rósł co roku, dziś mamy 570 mln zł, z czego 80 tylko dla regionu radomskiego. Ta infrastruktura spowoduje nie tylko rozwój gospodarczy, ale i poprawi komfort mieszkańców – dodaje.

  W tym roku zaplanowano rozbudowę drogi:
  nr 727 z Klwowa do Szydłowca,
  drogi nr 728 z Grójca do Nowego Miasta nad Pilicą,
  747 z Iłży do Solca nad Wisłą oraz skrzyżowania z drogą krajową nr 79 w Lipsku do drogi nr 754,
  733 na terenie Skaryszewa,
  744 na terenie Wierzbicy,
  738 w Słowikach Nowych,
  740 w Oblesie, Bielisze i Marianowicach,
  749 w Przysusze
  754 w Solcu nad Wisłą.

  A Kowali nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  To już dno inwestycyjne tandemu Osiński – Bulski!!!!!!!!!!
  Warto przypomnieć, że za Stanika, gdy przewodniczącym był Pachniewski odrzucało się wszystkie dotacja. Przypomnę „schetynówkę” Kowala- Maliszów.
  Teraz nawet nie macie co odrzucać!
  W 2015r. już za rządów Osiński -Bulski lekką ręką rada odrzuciła podpisaną w 2014r.przez Stanika dotację unijną na świetlico – strażnicę w Kowali w kwocie 300 tyś. zł.
  Na Mazowszu, na 314 gmin w rankingu inwestycji i rozwoju Kowala w 2017r. znalazła się na miejscu 300. Jest powód do dumy!

 15. pracownik urzędu pisze:

  „Wsparcie z UE dla Szydłowca i gminy Ciepielów

  Radom on-line / 2018-02-19 14:05:00

  Gmina Szydłowiec zainwestuje ponad 450 tys. zł z funduszy unijnych w termomodernizację budynku Warsztatów Terapii Zajęciowej w Szydłowcu. Do Gminy Ciepielów trafi natomiast ponad 320 tys. zł na zakup wozu strażackiego oraz sprzętu przeciwpowodziowego. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekty otrzymają łącznie ponad 770 tys. zł dofinansowania w ramach RPO WM 2014-2020.”

  A gdzie Kowala!!!!!!!!!!!
  Worek pieniędzy dawno rozwiązany! Wszyscy dostają tylko nie Kowala!
  Osiński z Bulskim chodzili od domu do domu i obiecywali, Piętak pisał na banialuce, jak to bez problemu każdy może dostać pieniądze unijne.
  Gdzie one są? „Dobra zmiana” zaprowadziła gminę Kowala na peryferie rozwoju!
  Mamy „całkiem nową gminę Kowala” dzięki „całkiem nowym wójtom”.

 16. fan belfra pisze:

  „Dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”.
  Gmina Wierzbica otrzymała dofinansowanie 1 000 000 zł w ramach resortowego programu opieki nad dziećmi do lat 3 – „Maluch+”.
  Oznacza to, że dotychczasowe przedszkole w Wierzbicy zostanie wyremontowane i przekształcone w żłobek. Łączny koszt adaptacji budynku wynosi 1 250 000 zł.”
  Certyfikat możemy zobaczyć na stronie internetowej http://www.Wierzbica.pl

  A czym może pochwalić się Kowala!!!!
  Co ma do powiedzenia „specjalista” od pozyskiwania funduszy!
  O Bulskim nawet nie chce mi się gadać!
  Osiński-Bulski (dwaj silni mózgowce) powinni za unijne pieniądze budować nowe przedszkole , na które Stanik zrobił projekt przy budowie sali gimnastycznej w Mazowszanach. Ale trzeba umieć to zrobić! Nadal wspomagają się działalnością przedszkolną w parogodzinnych zajęciach prowadzonych przez Kutkowską. Na dzień dzisiejszy standardy nieco się podniosły i to co było dobre cztery lata temu , dziś jest nie do przyjęcia.
  Panowie wójtowie pora pakować walizki! Chyba, że Piętak znów zaczaruje wyborców, a oni mu uwierzą. Podobno nadzieja umiera ostatnia.

 17. fan gminy pisze:

  Dareczku miałeś tak biegle poruszać się po unijnych salonach i zdobywać pieniądze unijne na drogi oczyszczalnie .Jak dotąd to tylko bierzesz z naszej Gminy dużą pensję i duże nagrody prawie 3000 tysiące plus delegacie do Warszawy, żeby cos załatwić, np. przykład halę sportową w Młodocinie – zamiast pieniędzy przewiózł Pan WIZYTOWKE OD DYREKTORA. Natomiast BARDZO DOBZE PORUSZA SIĘ Pan na Parkiecie u Państwa Chełmińskich. Dareczku Bulski ciekawe jak nam załatwisz trasę S-12, czy tak jak załatwiasz unijne pieniądze, to znaczy Nie Da Się ZALATWIĆ. Trudna Sprawa.

 18. mieszkaniec kowali pisze:

  To jest dobra zmiana, ale w kieszeni Pana Bulskiego – brać podobno około 7.500 złotych miesięcznie plus delegacje. Ja też bym tak chciał zarabiać z naszych podatków i całować po raczkach. Gdzie ten Pan Stanik? Musimy teraz go przeprosić i prosić żeby wrócił i zrobił porządek, taki jak był, gdy był Wójtem, bo teraz Gmina jest – jak ktoś pisze – jest na Ostatnim Prawie Miejscu TRZYSTA GMIN! To wstyd! Pogonić w wyborach to towarzystwo, bo szkoda naszej Gminy.

 19. kolega pisze:

  Mieszkańcy naszej Gminy Kowala, zobaczycie wkrótce jak Pan Wójt Osiński i jego Zastępca Bulski Darjuszek wydają nasze pieniądze z podatków na nagrody dla pracowników Urzędu Gminy i nie tylko. Pytam za co? Chyba za ostatnie wybory i agitację do drugich wyborów, wkrótce wszystko zobaczycie po nazwiskach.

 20. mik pisze:

  Strzał w dziesiątkę wszystko piszecie prawdę.

 21. drogowiec pisze:

  Mam pytanie do Osińskiego i Bulskiego, a także Markiewicza (utajniony drugi wicewójt: pod względem zarobków i decyzyjności):
  Ile zjazdów i włączeń na gminie Kowala wynegocjowaliście w rozmowach prowadzonych w Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad?
  Myślę, że nawet o tym nie pomyśleliście!
  Łby wam wszyscy pourywamy, jeśli na Kowali będziemy słyszeć huk pędzących samochodów za potężnymi ekranami, a możliwość wjazdu będzie na gminie Skaryszew i w Radomiu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Przestań pan gadać głupoty Panie Markiewicz! Tak jak to miało miejsce na ostatnim spotkaniu. Nie zrobiliście nic aby gmina nie została pocięta. Już niedługo wyciągną was zza biurek mieszkańcy Kątów, Kowali, Koloni Kowala, Kowalówki, Parznic.
  Podzieliliście gminę na tę przed S12 (miastową) i za S12 (zaścianek). Już niedługo się o tym przekonamy wszyscy.
  Razszarpać na kawałki łatwiej, niż skleić w jedną całość. Zawsze zostają blizny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *